Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wieczornica historyczna to pierwszy oficjalny punkt obchodów jubileuszu 10-lecia Reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim.

Celem spotkania zorganizowanego 17 marca br. w Soleckim Centrum Kultury pn. "Wieczornica historyczna" było przybliżenie mieszkańcom, sympatykom i amatorom strzelectwa – nie tylko sportowego – historii naszego stowarzyszenia, osiągnięć na niwie brackiej oraz działań lokalnych na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat.

Wydarzenie, w którym udział wzięli zaproszeni przez nas goście w osobach: brat Krzysztof Larski – Prezes Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, ks. Płk Tadeusz Łukaszczyk – Kapelan Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP i Członek Honorowy KBS Solec Kujawski, brat Roman Jabłoński – Król Zielonoświątkowy Okręgu Bydgoskiego AD 2015, brat Mariusz Tamborski – Król Żniwny Okręgu Bydgoskiego AD 2016, Pani Teresa Substyk – Członek Honorowy KBS Solec Kujawski, Pan Mariusz Zamorowski – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Solec Kujawski, zorganizowano w dwóch częściach. Podczas pierwszej Pani Regina Osińska, dyrektor SCK, prowadziła rozmowy z Kapelanem, bratem Michałem Rygolem – Prezesem Honorowym i bratem Pawłem Konwińskim – aktualnym Królem Kurkowym o historii stowarzyszenia, etapach reaktywacji, działalności bieżącej, najbliższych planach, ale także o tradycji całego ruchu brackiego i aspekcie duchowym. Pogawędkę historyczną uzupełniono prezentacją multimedialną obrazującą to, o czym mówili bracia.

Po jej zakończeniu goście przeszli do galerii Homo Faber na wystawę zbiorów brackich – jednostek wiwatowych, broni, fotografii i zdobytych trofeów, gdzie prowadzono luźniejsze rozmowy związane z najważniejszym przedsięwzięciem aktualnie realizowanym przez bractwo, tj. Budową strzelnicy. - Wiemy jakim trudem jest postawienie strzelnicy, bo sami niedawno ukończyliśmy swoją, dlatego wspieramy naszych braci z Solca w tym przedsięwzięciu. Wieczornica jest bardzo ciekawym pomysłem i sposobem na zaprezentowanie dorobku stowarzyszenia, bo tak naprawdę często tylko ludzie będący w środowisku, danym ruchu są na bieżąco z informacjami o tym, co się dzieje w innych bractwach, a mieszkańcy miejscowości, z których te bractwa pochodzą, już niekoniecznie. Dlatego tak ważne jest pokazywanie swoich osiągnięć, np. za pomocą takich wydarzeń. Osobiście cieszę się, że mogłem wziąć udział w tym spotkaniu – powiedział brat Roman Jabłoński z Nakła nad Notecią.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Solcu Kujawskim serdecznie dziękuję dyrekcji i pracownikom Muzeum Solca im. Księcia Przemysła i Soleckiego Centrum Kultury za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia.

MS

Galeria

Fot. Maciej Kulesza, Małgorzata Siemianowska

 

Joomla templates by a4joomla