Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Historia Bractwa w Solcu Kujawskim 1921 - 1928W Polsce Bractwa Kurkowe były liczne i popularne, szczególnie na Śląsku, w Wielkopolsce i na Pomorzu. W sierpniu 1922 r. doszło w Poznaniu do spotkania przedstawicieli ponad 130 różnych towarzystw strzeleckich i powołano Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich Zachodnich Ziem Polskich a w 1925 r. w Bydgoszczy, chcąc zachęcić bractwa z innych obszarów Polski, dokonano zmiany nazwy na Zjednoczenie Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Ostatni Kongres Zjednoczenia przed wojną odbył się w Gdyni. W Solcu Kujawskim polskie Bractwo Strzeleckie powstało w 1921 roku a w zarządzie zasiedli: burmistrz miasta, komisarz obwodowy, leśnik, zegarmistrz, fryzjer, urzędnik, budowlaniec i kupiec. Bractwo liczyło 40 członków. Pierwszym Królem Kurkowym był Brat Józef Gałkowski, potem Królami byli: Reinhold Rygol w 1922, 1924 i w 1926 roku, Robert Schiller w 1923r., Franciszek Lewandowski w 1925, Wacław Czaczka w 1927 i 1928 roku. W dniu 3 sierpnia 1924 odbyło się powitanie Pana Prezydenta Rzeczypospolitej - Stanisława Wojciechowskiego na dworcu kolejowym. Delegacja Bractwa Strzeleckiego wręczyła Panu Prezydentowi dyplom nadania godności Członka Honorowego Bractwa, którą to godność Pan Prezydent raczył przyjąć. Z okazji obchodów 600-letniej rocznicy istnienia miasta Solca Kujawskiego tj w niedzielę 28 czerwca 1925 r. nastąpiło poświęcenie strzelnicy brackiej. Bractwo się rozrastało i w 1928 roku liczyło już 56 członków. Celem Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim było pielęgnowanie obowiązków obywatelskich i państwowych oraz zachowanie wierności i przywiązania do Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, pielęgnowanie ducha obywatelskiego wśród członków, udzielanie sobie wzajemnej życzliwej pomocy oraz ćwiczenie się w używaniu broni palnej a także wyrabianie karności wojskowej, by w razie potrzeby każdy członek był zdolny na zawezwanie władz do obrony Ojczyzny i do podtrzymania bezpieczeństwa publicznego. Jako zrzeszenie nie miało charakteru politycznego, łączyło wszystkie chrześcijańskie warstwy społeczeństwa pod sztandarem narodowym. Ku wiecznemu upamiętnieniu Konstytucji 3 Maja urządzało Bractwo strzelanie do tarczy honorowej, a w Zielone Świątki, po rannym nabożeństwie, w którym Bractwo brało gremialny udział, odbywało się strzelanie o godność króla kurkowego. Poza tym na pamiątkę oswobodzenia miasta Solca w roku 1920 brało Bractwo, w dniu 9 stycznia każdego roku, udział w uroczystościach urządzanych przez władze miejskie.

autor: brat Michał Teodor Rygol

od redakcji: autor i nasz brat Michał Teodor Rygol jest wnukiem współzałożyciela bractwa w Solcu Kujawskim w 1921 r.  - brata Reinholda Rygol.

 

 

 

Joomla templates by a4joomla