Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W ostatni weekend wakacji Okręg Bydgoski Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej obchodził uroczystość 90-lecia Powstania. Z tej okazji w Kcyni hucznie świętowała nasza brać. W programie obchodów znalazły się: msza święta, podczas której poświęcono Sztandar Okręgu, wręczenie odznaczeń i turniej strzelecki.

Najbardziej podniosła część obchodów odbyła się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podczas mszy świętej koncelebrowanej przez ks. kanonika Michała Kosteckiego – kapelana kcyńskiego bractwa i ks. pułkownika Tadeusza Łukaszczyka – kapelana Okręgu, w obecności Chrzestnych Sztandaru – brata Czesława Michalskiego z Piechcina, jednego z najbardziej zasłużonych dla okręgu członków i siostry Małgorzaty Siemianowskiej z Solca Kujawskiego, przedstawicielki młodszego pokolenia struktur okręgu - został poświęcony symbol jedności nadany Okręgowi Bydgoskiemu. Aktu nadania na ręce Prezesa Okręgu brata Jana Zajkowskiego dokonał Prezes Zjednoczenia brat Adam Gołembowski. Następnie poczet sztandarowy, w skład którego weszli bracia: Roman Jabłoński z Nakła, Jarosław Gronowski z Solca Kujawskiego i Zbigniew Wiśniewski z Piechcina, złożył przysięgę obrony sztandaru aż do utraty życia.

Po nabożeństwie świętujący przeszli na pobliski rynek, gdzie w obecności włodarzy gminy i powiatu oraz innych zaproszonych gości, fundatorzy sztandaru dokonali wbicia gwoździ w drzewiec. Przedstawiciele Zjednoczenia uhonorowali także braci Krzyżami Zjednoczenia. Spośród członków naszego bractwa Orderami Oficerskimi do Krzyża zostali odznaczeni: Mirosław Caban, Robert Fałek, Jarosław Gronowski, Zbigniew Kołota, Michał Rygol, Andrzej Siemianowski i Bartłomiej Wesołowski, natomiast Orderem Rycerskim zostali odznaczeni Piotr Pilarski i Marian Piotrowicz.

Z rynku uczestnicy obchodów przemaszerowali na strzelnicę, gdzie odbył się turniej strzelecki. Strzelców było wielu, dzięki czemu rywalizacja była bardzo emocjonująca. Jednak nie przeszkodziło to bratu Andrzejowi Siemianowskiemu zdobycia najważniejszej tarczy turnieju – Tarczy 90-lecia Okręgu Bydgoskiego. Sukcesem zakończył strzelanie także brat Zbigniew Kołota, który zajął I pierwsze miejsce w strzelaniu do Tarczy Brackiej. Feta trwała do późnych godzin wieczornych.

 

WYNIKI STRZELANIA

Tarcza Jubileuszowa 90-lecia Okręgu Bydgoskiego:

I m-ce Andrzej Siemianowski (Solec Kujawski)

II m-ce Paweł Lisiak (Witkowo)

III m-ce Zdzisław Kaczmarek (Swarzędz)

 

Tarcza Poświęcenia Sztandaru:

I m-ce Grzegorz Jaskuła (Sieraków)

II m-ce Bogusław Nowak

III m-ce Magdalena Chudzik (Kcynia)

 

Tarcza Bracka:

I m-ce Zbigniew Kołota (Solec Kujawski)

II m-ce Aleksander Mitkowski (Witkowo)

III m-ce Grzegorz Jaskuła (Sieraków)

 

Tarcza Burmistrza Kcyni:

I m-ce Waldemar Klemiński (Szubin)

II m-ce Mirosław Chudzik (Kcynia)

III m-ce Mutaz Nasrulah (Wyrzysk)

 

Tarcza prof. Czochralskiego:

I m-ce Mariusz Tamborski (Nakło)

II m-ce Zdzisław Kaczmarek (Swarzędz)

III m-ce Grzegorz Jaskuła (Sieraków)

 

Tarcza Bufetowa:

I m-ce Aleksander Mitkowski (Witkowo)

II m-ce Eugeniusz Szachta (Nakło)

III m-ce Mirosław Chudzik (Kcynia)

 

Kur:

I m-ce Marek Michalak (Kcynia)

II m-ce Przemysław Chudzik (Kcynia)

III m-ce Tomasz Wojciechowski (Kcynia)

 

MS

 

Galeria

 

Fot. BW, TW, MS

 

 

 

Joomla templates by a4joomla