REGULAMIN SĄDU HONOROWEGO
KURKOWEGO BRACTWA STRZELECKIEGO
W SOLCU KUJAWSKIM
Na podstawie § 28 Statutu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim stanowi się, co następuje:
§ 1
Stosownie do postanowień § 28 Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim do zakresu działania Sądu Honorowego należy:
-
Rozpoznawanie spraw związanych z naruszeniem przez członków Bractwa postanowień Statutu, regulaminów i uchwał.
-
Rozpoznawanie i rozstrzyganie sporów powstałych między członkami Bractwa oraz członkami i władzami Bractwa.
-
Rozpoznawanie spraw dotyczących postępowania członka Bractwa mogącego naruszyć dobre imię Bractwa.
-
Składanie sprawozdań ze swojej działalności Walnemu Zebraniu.
-
Orzekanie w kwestiach zgodności przepisów wewnętrznych i decyzji władz Bractwa ze Statutem.
§ 2
-
Na pierwszym swym posiedzeniu Sąd Honorowy wybiera ze swojego grona w głosowaniu jawnym Przewodniczącego.
-
Sędziowie jak i Bracia Kurkowi występujący przed Sądem Honorowym obowiązani są do noszenia mundurów. W sali obrad Sądu winien znajdować się sztandar Bractwa Kurkowego.
§ 3
Członkowie Sądu Honorowego nie mogą pełnić żadnych funkcji w innych władzach Bractwa.
§ 4
-
Sąd Honorowy obraduje i rozstrzyga tylko w pełnym składzie, większością głosów. W taki sam sposób Sąd Honorowy decyduje o jawności bądź tajności posiedzeń.
-
Wyłącznie do decyzji Sądu należy ujawnianie okoliczności sprawy.
§ 5
-
Postępowanie przed Sądem Honorowym toczy się na zasadzie równości stron, z zapewnieniem stronom prawa do obrony, a także prawa do złożenia odwołania do Walnego Zebrania – w przypadku niejednomyślnego werdyktu sądu.
-
Interesy Bractwa w Sądzie Honorowym reprezentuje Prezes Bractwa lub delegowany przez niego członek Zarządu, przedstawiający pisemne upoważnienie do działania.
-
Do reprezentowania interesów Bractwa w Sądzie Honorowym nie może być upoważniony aktualny Król Kurkowy.
§ 6
-
Sąd Honorowy przyjmuje do rozpoznania sprawę z wniosku członka Bractwa przekazaną za pośrednictwem Zarządu. W przypadkach sporu między członkiem Bractwa a Zarządem wniosek członka Bractwa przekazywany jest Sądowi bezpośrednio w formie pisemnej.
-
Zarząd może kierować do Sądu Honorowego sprawy wniesione przez osoby nie będące członkami Bractwa. Jeżeli sprawa dotyczy członka Zarządu wniosek o rozpoznanie wnosi się bezpośrednio do Sądu.
§ 7
-
Sąd Honorowy rozpoznaje sprawy na rozprawie lub poza rozprawą. Sąd może wezwać każdego członka Bractwa do uczestnictwa w postępowaniu przed Sądem.
-
W przypadku wyznaczenia rozprawy, Sąd Honorowy wzywa na rozprawę wnioskodawcę, obwinionego, świadków i w razie potrzeby rzeczoznawców (biegłych). Wezwanie na rozprawę, ze wskazaniem terminu i miejsca, wysyła się stronom i innym uczestnikom postępowania listownie, za potwierdzeniem odbioru lub doręcza na piśmie z poświadczeniem odebrania przez adresata.
-
Zasadą jest osobiste stawiennictwo pozwanego przed Sądem. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Sąd może zwolnić z tego obowiązku i dopuścić zastępstwo.
-
W razie nie stawienia się pozwanego lub jego zastępcy na rozprawie bez usprawiedliwienia Sąd może wydać orzeczenie zaoczne.
§ 8
Sąd Honorowy może nałożyć koszty postępowania na zasądzonego. Kwoty stąd płynące za wyjątkiem ewentualnych gratyfikacji dla rzeczoznawców (biegłych) wpłacane są do kasy Bractwa.
§ 9
Sprawy będące przedmiotem rozstrzygnięć przez Sąd Honorowy muszą być szczegółowo opisane. Zwłaszcza winny być dokładnie opisane przewinienia i dowody zgłaszane w sprawie.
§ 10
-
Wszelkie orzeczenia Sądu Honorowego wydawane są na piśmie i podpisywane przez wszystkich sędziów. Członkowi Sądu Honorowego przysługuje votum separatum (zdanie odrębne), które winien uzasadnić na piśmie.
-
Sąd Honorowy wszelkie swoje orzeczenia przekazuje Zarządowi oraz obwinionemu.
-
Sprawozdania z działalności Sądu Honorowego składa Walnemu Zebraniu Przewodniczący Sądu.
§ 11
-
Kary orzeczone przez Sąd Honorowy stają się prawomocne po upływie14 dni od dostarczenia ukaranemu pisemnej decyzji Sądu, z zastrzeżeniem ust. 2
-
Ukarany członek Bractwa może w ciągu 14 dni od otrzymania pisemnej decyzji Sądu o ukaraniu wnieść pisemne odwołanie do Walnego Zebrania. Wówczas uprawomocnienie się kary zostaje zawieszone do czasu rozpatrzenia odwołania przez Walne Zebranie. O wniesieniu odwołania ukarany winien powiadomić Sąd Honorowy oraz Zarząd.
-
Kary orzeczone przez Sąd Honorowy i nie podważone przez Walne Zebranie stają się prawomocne z dniem podjęcia decyzji przez Walne Zebranie i nie podlegają dalszemu zaskarżaniu.
§ 12
Regulamin niniejszy obowiązuje od chwili jego zatwierdzenia przez Walne Zebranie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim.